$url = wp_get_attachment_url( get_post_thumbnail_id($post->ID) ); ?>

Dezynsekcja a deratyzacja – czym się różnią?

Dezynsekcja i deratyzacja to pojęcia powszechnie znane, ale bardzo często mylone. Oba zabiegi mają na celu tępienie organizmów uznawanych za szkodniki, jednak każdy z nich znajduje zastosowanie w nieco innych sytuacjach. Czym więc różni się dezynsekcja od deratyzacji i kiedy się je wykonuje?

Różnice między dezynsekcją a deratyzacją

Nawet w mieszkaniach, w których panuje porządek, mogą zadomowić się uciążliwi lokatorzy. Przyczyn może być mnóstwo, jednak tym, co łączy większość przypadków jest fakt, że nieproszeni goście zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie, a pozbycie się ich może przysporzyć pewnych trudności. W takich sytuacjach często konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Tylko jaki zabieg należy przeprowadzić? By dowiedzieć się, jaka jest różnica między dezynsekcją a deratyzacją, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, na czym polega każda z tych procedur.

Co to jest dezynsekcja? To proces, który ma na celu tępienie owadów latających i biegających uznawanych za szkodniki. Dezynsekcji poddawane są zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Dezynsekcja w Białymstoku najczęściej obejmuje prusaki, mrówki, karaluchy, wszy, pchły, muchy, cukrowe rybiki, komary czy pluskwy. Zabiegi wykonuje się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu – od mieszkań, przez powierzchnie biurowe i magazynowe, po przestrzenie otwarte, takie jak ogrody.

A co to jest deratyzacja? Ta procedura polega na zwalczaniu szczurów, myszy oraz pokrewnych im gryzoni, a w efekcie zmniejszeniu ich liczebności w otoczeniu. Deratyzacja w Białymstoku jest obowiązkiem każdego właściciela lub zarządcy nieruchomości, na terenie której występują gryzonie. Są one bowiem nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim niebezpieczne. Gryzonie mogą roznosić choroby i pasożyty, przyczyniają się do zanieczyszczania pomieszczeń, a nawet powodują zniszczenia.

Co wybrać – dezynsekcję czy deratyzację?

Wybór między dezynsekcją a deratyzacją jest uzależniony od rodzaju szkodników, których obecność stwierdzono na danym obszarze. Jeśli problem dotyczy owadów, konieczne będzie przeprowadzenie dezynsekcji, Jeżeli natomiast na określonym terenie pojawiły się gryzonie, pomóc może wyłącznie deratyzacja. Zdarzają się również przypadki bardziej złożone – w takich sytuacjach najlepiej zdać się na doświadczenie profesjonalnej firmy, która z pewnością zaproponuje optymalne rozwiązanie i dobierze odpowiednie środki.

Dezynsekcja, deratyzacja, a może dezynfekcja?

Pojęciem często stosowanym w kontekście zwalczania szkodliwych organizmów jest także dezynfekcja. Czym różni się ona od dezynsekcji i deratyzacji? Dezynfekcja polega na odkażaniu pomieszczeń, którego celem jest usunięcie potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, wirusów, rozsadników pleśni czy grzybów. Dezynfekcję wykonuje się regularnie w miejscach, które są szczególnie narażone na obecność drobnoustrojów – w szpitalach, gabinetach medycznych czy przestrzeniach, w których produkuje się żywność.

Czy są zatem sytuacje, w których dezynfekcja powinna zostać przeprowadzona w domu lub mieszkaniu? Z reguły taki zabieg okazuje się potrzebny, gdy wnętrza nie były sprzątane lub w pomieszczeniu przez pewien okres przebywała chora osoba lub zwierzę. Dezynfekcję wykonuje się też po śmierci mieszkańca – zwłaszcza gdy ciało leżało w domu lub mieszkaniu przez dłuższy czas. Jedną z częściej stosowanych metod dezynfekcji jest rozpylanie środków chemicznych, ale niekiedy wykorzystuje się również mycie gorącą parą czy odkażanie powierzchni za pomocą lamp UV.