$url = wp_get_attachment_url( get_post_thumbnail_id($post->ID) ); ?>

Deratyzacja – czym jest i jak przebiega

Pojawienie się plagi gryzoni w domu mieszkalnym bądź innej przestrzeni użytkowej wiąże się z dużym dyskomfortem. Gryzonie rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, a w związku z tym warto uporać się z tym problemem jak najszybciej. Czy istnieją jednak skuteczne metody walki z gryzoniami? Sprawdź, jak pozbyć się niechcianych gryzoni szybko i skutecznie.

Co to jest deratyzacja?

Jeśli borykasz się z problemem gryzoni – deratyzacja może być odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie. To zabieg, którego celem jest zmniejszenie liczby szczurów i myszy w danej przestrzeni. Zwalczanie gryzoni jest wymagane przez prawo. Deratyzacja jest obowiązkiem każdego właściciela, posiadacza bądź zarządcy danej nieruchomości. Inaczej doszłoby do bardzo szybkiego rozmnażania i zwiększania tej populacji. Gryzonie są niesamowicie płodne, inteligentne, a dodatkowo odporne na niekorzystne warunki. Szczury i myszy pojawiają się często w przestrzeniach zamieszkanych przez ludzi, gdyż jest to dla nich gwarancja idealnych warunków do życia. Mają bowiem dostęp do pożywienia, a dodatkowo mają ciepło. To sprzyja ich rozmnażaniu i zwiększaniu problemu, z którym musimy się uporać. Deratyzacja jest wymagana przez prawo.

Deratyzacja może być przeprowadzona z wykorzystaniem różnych sposobów. Obecnie na rynku dostępne są następujące metody:

  • mechaniczna,
  • fizyczna,
  • chemiczna,
  • biologiczna.

Warto podjąć decyzję szybko – zwalczanie gryzoni to proces niezbędny nie tylko ze względu na dyskomfort. Gryzonie są nosicielami groźnych chorób takich jak: toksoplazmoza, salmonella, dżuma czy escherichia coli.

Deratyzacja – jak przebiega

Dokładny przebieg procesu deratyzacji zależy od wybranej metody. Poniżej prezentujemy opis procesu w zależności od sposobu, na który można się zdecydować.

Metody mechaniczne

Metody mechaniczne są najpopularniejsze podczas zwalczania gryzoni. Polega na zastosowaniu pułapek sprężynowych. Przy tej metodzie należy pamiętać o bezpieczeństwie ludzi, zwłaszcza dzieci. Innym rozwiązaniem są też pułapki żywołowne, które stosowane są tam, gdzie istnieje ryzyko skrzywdzenia innych zwierząt. Gryzonie, które wpadną w taką pułapkę, zostaną unieszkodliwione w humanitarny sposób. Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze tej metody – regularnie sprawdzać pułapki.

Metody chemiczne

W przypadku stosowania metod chemicznych – zwalczanie gryzoni przeprowadza się za pomocą pestycydów i innych środków. Należy przeprowadzać odszczurzanie z zachowaniem szczególnej ostrożności, zwłaszcza jeśli przeprowadzane jest w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. W tym wypadku istnieje ryzyko skażenia żywności, a także zatrucia innych zwierząt.

Środki takie jak rodentycydy ostre i antykoagulanty powodują, że temperatura ciała gryzonia spada, co prowadzi do jego śmierci z powodu hipotermii. Antykoagulanty natomiast obniżają krzepliwość krwi. W konsekwencji wywołują krwotok wewnętrzny u gryzonia, który prowadzi do śmierci. Te substancje mają opóźnione działanie. Gryzonie nie wyczuwają zagrożenia, gry przyjmują truciznę. Odpowiednio wysokie stężenie trucizny powoduje bezbolesną śmierć zwierzęcia.

Metody biologiczne

Biologiczną metodą na zwalczanie gryzoni stanowią inne zwierzęta domowe. Naturalnymi wrogami są koty i psy. Jednak ta metoda nie daje wysokiej skuteczności. Ponadto zwierzęta domowe nie są jedynym i dobrym sposobem na ograniczenie liczebności gryzoni, które pojawiają się w naszym domu lub przedsiębiorstwie przemysłowym.

Deratyzacja – od czego zacząć

Warto pamiętać o tym, że każdy przypadek, w którym warto zastosować deratyzację jest zupełnie inny. Dlatego zanim przystąpimy do eliminacji problemu – warto rozpocząć od inspekcji lokalnej. To etap, który umożliwi precyzyjnie określić skalę problemu, rodzaj gryzonia, a następnie – dobrać najlepszą metodę. Kolejny krok stanowi zabezpieczenie terenu, na którym przeprowadzona zostanie deratyzacja. Oznaczenia są istotne, gdyż zwiększają bezpieczeństwo ludzi, którzy przebywają w danym miejscu, w którym istnieje problem. Następnym etapem jest zastosowanie wybranej metody i analiza jej skuteczności. W ostatnim kroku warto przygotować dokumentację oraz raport, które podsumowują wykonaną deratyzację. To dobry punkt wyjścia w razie potrzeby powtórzenia tego procesu.

Deratyzacja – Białystok

Jeśli potrzebujesz pomocy specjalistów od usług DDD skontaktuj się z nami. W swojej ofercie mamy usługi takie jak: deratyzacja Białystok, zwalczanie gryzoni, a także usługi dezynsekcyjne.

Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię kwestie, przeanalizujemy Twój problem i znajdziemy najlepsze rozwiązanie. Jeśli nie wiesz, czy w Twoim domu potrzebna jest deratyzacja, dezynfekcja czy dezynsekcja – pomożemy Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Zwalczanie myszy i odszczurzanie to jedna z usług, które są dostępne dla naszych klientów.

Nasze doświadczenie i wiedza to remedium na pilne problemy naszych klientów. Wiemy, jak uciążliwym procesem jest zwalczanie gryzoni i dlatego dokładamy wszelkich starań, aby szybko i skutecznie eliminować problemy naszych klientów.