$url = wp_get_attachment_url( get_post_thumbnail_id($post->ID) ); ?>

Co to jest dezynsekcja i na czym polega?

Problem z obecnością uciążliwych owadów w domu może dotyczyć każdego z nas. Co więcej, mimo podejmowanych prób zwalczania insektów, niekiedy trudno ustrzec się przed kolejnymi wizytami nieproszonych gości. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się dezynsekcja. Czym jest i na czym polega ten proces?

Czym jest dezynsekcja?

Zgodnie z definicją, dezynsekcja to proces polegający na tępieniu owadów latających i biegających uznawanych za szkodniki. Dezynsekcji poddaje się zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy, a najczęściej obejmuje ona takie owady, jak prusaki, mrówki, karaluchy, wszy, pchły, muchy, cukrowe rybiki, komary czy pluskwy. Dezynsekcja w Białymstoku może być przeprowadzana nie tylko w mieszkaniach czy pomieszczeniach biurowych i magazynowych, ale też w przestrzeniach otwartych – na przykład ogrodach.

Dezynsekcja może być wykonywana poprzez zastosowanie różnych środków, w tym:

  • fizycznych – należą do nich ogień, para, gorące powietrze, gaz, promieniowanie ultrafioletowe, szron,
  • mechanicznych – wykorzystywane metody to trzepanie, wyłapywanie, oczyszczanie,
  • chemicznych – dezynsekcją przeprowadza się przy pomocy środków owadobójczych,
  • biologicznych – owady zwalczane są przy użyciu innych organizmów żywych.

Na czym polega dezynsekcja?

Przebieg dezynsekcji jest uzależniony przede wszystkim od wybranej metody. Wyróżniamy cztery podstawowe sposoby przeprowadzania dezynsekcji: opryskową, zamgławiania, żelową i gazowania.

Metoda opryskowa

Dezynsekcja metodą opryskową polega na rozproszeniu na obszarze zainfekowanym przez insekty właściwie dobranego roztworu. Skuteczność tej metody jest uzależniona głównie pd zastosowania odpowiedniego środka owadobójczego. Substancje te mają właściwości kontaktowo-żołądkowe, dlatego dezynsekcja wykazuje efektywność dopiero wtedy, gdy tępiony owad zetknie się z rozpylonym preparatem. Dezynsekcja metodą opryskową wymaga przygotowania przestrzeni zgodnie z zaleceniami firmy ją przeprowadzającej.

Metoda zamgławiania

Dezynsekcja metodą zamgławiania sprowadza się do rozpylenia środka owadobójczego na terenie zaatakowanym przez insekty. Metoda zamgławiania znajduje zastosowanie przede wszystkim na większych obszarach, na przykład powierzchniach magazynowych, oraz na przestrzeniach otwartych, takich jak ogrody. Dezynsekcja metodą zamgławiania cechuje się wysoką skutecznością zwłaszcza przy tępieniu owadów latających.

Metoda żelowa

Dezynsekcja metodą żelową polega na zastosowaniu substancji owadobójczej w formie żelu. Odpowiednio dobrany do gatunku insektów środek aplikuje się w miejscach, w których mogą kryć się insekty – na przykład we wszelkich szczelinach. Co więcej, stosowane preparaty nie tylko unieszkodliwiają owady, ale także je do siebie zwabia. Metodę żelową najczęściej wykorzystuje się w celu zwalczania karaluchów i prusaków. Wśród jej największych zalet wymienia się fakt, że do zabiegu nie trzeba specjalnie przygotowywać pomieszczenia, a po jego wykonaniu nie jest konieczne wietrzenie.

Metoda gazowania

Dezynsekcja metodą gazowania – inaczej nazywana fumigacją – bazuje na zastosowaniu oparów otrzymanych z odpowiednich preparatów. Fumigacja sprawdza się przy tępieniu pluskiew, karaluchów czy mrówek, ale może być przeprowadzana wyłącznie przez wykwalifikowaną firmę, gdyż wytwarzane podczas zabiegu opary są niebezpieczne dla ludzi.

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?

Choć nie wszystkie metody dezynsekcji wymagają konkretnych przygotowań, istnieje kilka podstawowych czynności, które należy wykonać przez przybyciem ekipy przeprowadzającej zabieg. Przede wszystkim należy pamiętać o opróżnieniu szafek, schowków i wszystkich innych przestrzeni, w których pojawiały się szkodniki. Warto również zadbać o zapewnienie technikowi łatwego dostępu do miejsc, w których problem z insektami występuje. Przed rozpoczęciem dezynsekcji powinno się też odłączyć z kontaktów wszystkie urządzenia elektryczne. Zaleca się także zdjęcie obrazów i innych ozdób ze ścian, ponieważ za nimi często kryją się owady.