$url = wp_get_attachment_url( get_post_thumbnail_id($post->ID) ); ?>

Na czym polega ozonowanie pomieszczeń i kiedy warto je wykonać?

Ozon – czyli wszystko co musisz wiedzieć

Ozon jest odmianą tlenu, jednak różni się od tlenu tym, że ma w swojej budowie trzy atomy tlenu. Ozon, określany również gazem, ma właściwości utleniające, a odpowiednio duża ilość ozonu w powietrzu umożliwia dezynfekcję.

Ozon jest wyczuwalny. Ma charakterystyczny zapach, porównywalny do zapachu powietrza świeżo po burzy. Ozon nadaje się idealnie do usuwania brzydkich zapachów. Zwalcza również grzyby i bakterie.

Wykonywanie usługi ozonowania nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i środowiska i nie wymaga wykorzystywania środków chemicznych. 

Jak działa ozon?

Ozon ma właściwości bakteriobójcze. Gaz ten w reakcji z bakteriami, wirusami czy pleśnią prowadzi do ich rozpadu. Następnie ozon samoistnie rozpada się i przekształca się w tlen.

Ozonowanie domu a usuwanie alergenów

Ozonowanie domu zaleca się wykonywać również alergikom. Wykorzystanie ozonu umożliwia usunięcie alergenów, takich jak roztocza, pyłki i inne, dlatego dodatkowym atutem ozonowania jest fakt, że może przynieść ulgę alergikom na długi czas.

Ozonowanie jest odpowiednim wyborem po przeprowadzeniu dezynsekcji i oczyszczeniu pomieszczenia po zastosowaniu środków chemicznych, służących do pozbycia się wszelkiego typu insektów.

Ozonowanie służy także w celu odgrzybiania klimatyzacji. Ozon, dzięki swojej strukturze, bez trudu dostaje się do trudno dostępnych zakamarków i niszczy wszelkie drobnoustroje, a także roztocza.

Jak wygląda zastosowanie ozonu?

Mieszkanie przed zabiegiem powinno być odpowiednio przygotowane. Należy zabezpieczyć rośliny, sprzęt elektroniczny, obrazy itd. Ze względu na niebezpieczne właściwości ozonu w wysokim stężeniu należy opuścić mieszkanie.

Jeśli walczy się z przykrym zapachem, należy najpierw zlikwidować jego źródło poprzez wyczyszczenie danego miejsca. Usługa będzie wówczas w pełni skuteczna, gdyż ozon działa powierzchniowo i usuwa głównie bakterie i zapachy, a nie plamy czy bezpośrednio grzyb ze ścian.

Ozon produkowany jest przez specjalistyczny generator, która umożliwia rozprowadzenie gazu, a w efekcie zniszczenie drobnoustrojów w danym miejscu.

Po zakończonym ozonowaniu mieszkania należy wietrzyć pomieszczenie średnio 30 minut. Do pomieszczenia świeżo po zabiegu nie należy wchodzić przynajmniej przez 30 minut, chyba, że specjalista wykonujący usługę zaleci inaczej.

Kiedy wykonać usługę ozonowania pomieszczenia?

Ozonowanie pomieszczeń zaleca się wykonywać jeśli:

  • dezynfekujesz mieszkanie po zmarłym,
  • nabywasz nowe mieszkanie,
  • wynajmujesz mieszkanie,
  • sprzedajesz mieszkanie,
  • jesteś alergikiem,
  • w mieszkaniu doszło do zalania,
  • w mieszkaniu doszło do pożaru,
  • utrzymuje się nieprzyjemny zapach,
  • utrzymuje się nieprzyjemny zapach ze względu na obecność zwierząt,
  • w mieszkaniu ktoś pali bądź palił papierosy.

Co daje ozonowanie pomieszczenia?

Celem ozonowania jest pozbycie się wszelkich drobnoustrojów, bakterii, wirusów i grzybów. Pełni więc rolę dezynfekcji. Ozonowanie daje uczucie świeżości i czystości w pomieszczeniu. Wykonane w odpowiedni sposób utrzymuje się bardzo długo.

Czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne?

Tak, ozonowanie pomieszczeń jest zabiegiem bezpiecznym. Zgodnie z procedurą należy jednak opuścić pomieszczenie w trakcie wykonywania usługi, gdyż zbyt duża ilość ozonu może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Duże stężenie ozonu może również wpłynąć negatywnie na życie roślin czy sprzętu elektronicznego, dlatego zaleca się zabezpieczenie ich przed wykonaniem ozonowania.

Z uwagi na używany gaz przy ozonowaniu pomieszczeń, najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, zajmującej się dezynfekcją. Gwarantuje to w pełni bezpieczne i najwyższej jakości przeprowadzenie usług. Istnieje wówczas pewność, że pomieszczenie zostało odpowiednio przygotowane, a ozonowanie przebiegnie zgodnie z wszelkimi wymogami. Wówczas można mieć pewność, że efekt będzie utrzymywać się bardzo długo.

Zapach po ozonowaniu pomieszczenia może być wyczuwalny w pomieszczeniu średnio przez kolejne kilka dni.

Ozonowanie w Białymstoku lub okolicach? Skontaktuj się i umów!