$url = wp_get_attachment_url( get_post_thumbnail_id($post->ID) ); ?>

Deratyzacja – czym jest i jak przebiega

Pojawienie się plagi gryzoni w domu mieszkalnym bądź innej przestrzeni użytkowej wiąże się z dużym dyskomfortem. Gryzonie rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, a w związku z tym warto uporać się z tym problemem jak najszybciej. Czy istnieją jednak skuteczne metody walki z gryzoniami? Sprawdź, jak pozbyć się niechcianych gryzoni szybko i skutecznie.

Co to jest deratyzacja?

Jeśli borykasz się z problemem gryzoni – deratyzacja może być odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie. To zabieg, którego celem jest zmniejszenie liczby szczurów i myszy w danej przestrzeni. Zwalczanie gryzoni jest wymagane przez prawo. Deratyzacja jest obowiązkiem każdego właściciela, posiadacza bądź zarządcy danej nieruchomości. Inaczej doszłoby do bardzo szybkiego rozmnażania i zwiększania tej populacji.

Gryzonie są niesamowicie płodne, inteligentne, a dodatkowo odporne na niekorzystne warunki. Szczury i myszy pojawiają się często w przestrzeniach zamieszkanych przez ludzi, gdyż jest to dla nich gwarancja idealnych warunków do życia. Mają bowiem dostęp do pożywienia, a dodatkowo mają ciepło. To sprzyja ich rozmnażaniu i zwiększaniu problemu, z którym musimy się uporać. Deratyzacja jest wymagana przez prawo.

Deratyzacja może być przeprowadzona z wykorzystaniem różnych sposobów. Obecnie na rynku dostępne są następujące metody:

  • mechaniczna,
  • fizyczna,
  • chemiczna,
  • biologiczna.

Warto podjąć decyzję szybko – zwalczanie gryzoni to proces niezbędny nie tylko ze względu na dyskomfort. Gryzonie są nosicielami groźnych chorób takich jak: toksoplazmoza, salmonella, dżuma czy escherichia coli.

Deratyzacja kiedy należy ją przeprowadzić?

Deratyzacja powinna być powtarzana regularnie dla zachowania porządku i uniknięcia przykrych niespodzianek w naszych domach, mieszkaniach czy miejscu pracy. Tereny zamieszkiwane przez ludzi są gwarancją znalezienia pożywienia, dlatego możemy spodziewać się niechcianych lokatorów w piwnicach, garażach czy na terenach gospodarstw rolnych.

Deratyzację należy przeprowadzić co najmniej dwa razy w ciągu roku, w okresie wiosennym i jesiennym. Dodatkowo każda gmina ma własne wymogi dotyczące utrzymania czystości i porządku z którymi warto się zapoznać.

Jak rozpoznać obecność gryzoni?

Obecność gryzoni możesz rozpoznać m.in. po norach w ogrodach czy odgłosach drapania- w ścianach, sufitach, podłodze. Mogą to być także liczne odchody – przykładowo charakterystyczne szczurze odchody mają ok. 10-14mm długości, można wtedy również poczuć nieprzyjemny zapach jaki szczury po sobie zostawiają. Jeśli zauważysz któreś z wymienionych oznak, bezzwłocznie skontaktuj się z firmą oferującą usługi DDD.

Gryzonie mogą nie tylko uprzykrzać życie samą obecnością. Szczury są także siedliskiem chorób – roznoszą bakterie i wirusy stanowiące zagrożenie dla człowieka, dlatego należy je zwalczyć jak najszybciej. Zaleca się więc profilaktykę i zachowanie czujności. Nigdy nie ma pewności, czy problem z gryzoniami nie powróci. Szczególną czujność powinno się zachować w okresie wiosny i jesieni – w tych okresach szczury stają się szczególnie problematyczne.

Deratyzacja – jak przebiega?

Dokładny przebieg procesu deratyzacji zależy od wybranej metody. Poniżej prezentujemy opis procesu w zależności od sposobu, na który można się zdecydować.

Metody mechaniczne

Metody mechaniczne są najpopularniejsze podczas zwalczania gryzoni. Polega na zastosowaniu pułapek sprężynowych. Przy tej metodzie należy pamiętać o bezpieczeństwie ludzi, zwłaszcza dzieci. Innym rozwiązaniem są też pułapki żywołowne, które stosowane są tam, gdzie istnieje ryzyko skrzywdzenia innych zwierząt. Gryzonie, które wpadną w taką pułapkę, zostaną unieszkodliwione w humanitarny sposób. Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze tej metody – regularnie sprawdzać pułapki.

Metody chemiczne

W przypadku stosowania metod chemicznych – zwalczanie gryzoni przeprowadza się za pomocą pestycydów i innych środków. Należy przeprowadzać odszczurzanie z zachowaniem szczególnej ostrożności, zwłaszcza jeśli przeprowadzane jest w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. W tym wypadku istnieje ryzyko skażenia żywności, a także zatrucia innych zwierząt.

Środki takie jak rodentycydy ostre i antykoagulanty powodują, że temperatura ciała gryzonia spada, co prowadzi do jego śmierci z powodu hipotermii. Antykoagulanty natomiast obniżają krzepliwość krwi. W konsekwencji wywołują krwotok wewnętrzny u gryzonia, który prowadzi do śmierci. Te substancje mają opóźnione działanie. Gryzonie nie wyczuwają zagrożenia, gry przyjmują truciznę. Odpowiednio wysokie stężenie trucizny powoduje bezbolesną śmierć zwierzęcia.

Metody biologiczne

Biologiczną metodą na zwalczanie gryzoni stanowią inne zwierzęta domowe. Naturalnymi wrogami są koty i psy. Jednak ta metoda nie daje wysokiej skuteczności. Ponadto zwierzęta domowe nie są jedynym i dobrym sposobem na ograniczenie liczebności gryzoni, które pojawiają się w naszym domu lub przedsiębiorstwie przemysłowym.

Deratyzacja w gospodarstwie rolnym – czy jest konieczna?

Gospodarstwo rolne jest doskonałym miejscem dla rozwoju i życia gryzoni, dlatego należy regularnie poddawać je deratyzacji. Szczury i inne gryzonie mogą uprzykrzyć życie zjadając plony, zanieczyszczając pokarm odchodami, a choroby, które przenoszą, mogą być bardzo niebezpieczne dla zwierząt w gospodarstwie. Dlatego też należy odpowiednio zadbać o gospodarstwo, korzystając z usług specjalistów DDD.

Deratyzacja – od czego zacząć

Warto pamiętać o tym, że każdy przypadek, w którym warto zastosować deratyzację jest zupełnie inny. Dlatego zanim przystąpimy do eliminacji problemu – warto rozpocząć od inspekcji lokalnej. To etap, który umożliwi precyzyjnie określić skalę problemu, rodzaj gryzonia, a następnie – dobrać najlepszą metodę.

Kolejny krok stanowi zabezpieczenie terenu, na którym przeprowadzona zostanie deratyzacja. Oznaczenia są istotne, gdyż zwiększają bezpieczeństwo ludzi, którzy przebywają w danym miejscu, w którym istnieje problem.

Następnym etapem jest zastosowanie wybranej metody i analiza jej skuteczności. W ostatnim kroku warto przygotować dokumentację oraz raport, które podsumowują wykonaną deratyzację. To dobry punkt wyjścia w razie potrzeby powtórzenia tego procesu.

Deratyzacja w Białymstoku lub okolicach? Skontaktuj się i umów!